Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
In an examination, out of 480 students 85% of the girls and 70% of the boys passed. How many boys appeared in the examination if total pass percentage was 75%?
Total number of students = 480
Percentage of total students passed
= 75 % of total student = 75×480/100=360student
Now, using the condition from the question,
Let the number of boys be x
Then, 70% of x + 85% of (480 - x) = 360
=> 70×x/100+85×(480−x)/100=360
=> 70x - 85x + 40800 = 36000
=> 40800 - 36000 = 85x - 70x
=> 4800 = 15x
=> x=4800/15=320
There are 320 boys who have appeared for the examination.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation