🔔 Join CAT Updates WhatsApp Group
Edit MetaData
FREE CONTENT
COURSES
AP
TS
If 3 dozen guavas cost ₹ 90, how many guavas can be bought for ₹ 240?
98
96
102
90
Given that 3 dozens guavas cost Rs.90=> For Rs.90, 36 guavas can be boughtThen, For Rs.240, Number of guavas that can be bought are$$240 \times \dfrac{36}{90} = 96$$
Create a FREE account and get:
Login to your Cracku account.
Enter Valid Email
Follow us on
Incase of any issue contact support@cracku.in
Boost your Prep!