Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A mixture of petrol and kerosene weighing 5 kg contains 5% kerosene. How much more kerosene (approx.) must be added into it to make it 10%?
Initial amount of Kerosene(I) = 5% of 5 kg mixture of petrol and kerosene = $$\frac{5}{100}\times 5000 = 250$$ grams
Let say 'x' gm of Kerosene is added to the mixture.
The final amount of Kerosene in the mixture after the addition is given as 10%.
$$\Rightarrow \frac{250 + x}{5000 + x} = \frac{10}{100}$$
$$\Rightarrow 2500 + 10x = 5000 + x$$
$$\Rightarrow 9x = 2500$$
$$\Rightarrow x = 275$$ gm approximately.
Therefore additionally 275 gm of kerosene is to be added to the mixture to make it 10%.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation