Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Kajal spends 55% of her monthly income on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively. If the amount spent on clothes is Rs.5540/-, what is Kajal’s monthly income?
Let the monthly income of Kajal be 100k
It is given that she spent 55% of the monthly income on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively
i.e she spent 55k on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively.
Amount spent on clothes = $$\ \frac{\ 2}{11}\times\ 55k$$
10k = 5540 (given)
So 100k = 55400
Monthly income = 100k = 55400
A is the correct answer.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation