Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A boat covers a distance of 30 kms downstream in 2 hours while it takes 6 hours to cover the same distance upstream. What is the speed of the boat in kms per hour?
Let speed of boat be V and speed of stream be U
so as per case 1
Downstream i.e V+U = 30/2 =15
And Upstream i.e V-U = 30/6 = 5
Now adding
we get 2V =2
V =10
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation