Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Meena scores 40% in an examination and after review, even though her score is increased by 50%, she fails by 35 marks. If her post-review score is increased by 20%, she will have 7 marks more than the passing score. The percentage score needed for passing the examination is
Assuming the maximum marks =100a, then Meena got 40a
After increasing her score by 50%, she will get 40a(1+50/100)=60a
Passing score = 60a+35
Post review score after 20% increase = 60a*1.2=72a
=>Hence, 60a+35+7=72a
=>12a=42Β Β =>a=3.5
=> maximum marks = 350 and passing marks = 210+35=245
=> Passing percentage = 245*100/350 = 70
Click on the Email βοΈ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation