Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A person invested a certain amount of money at 10% annual interest, compounded half-yearly. After one and a half years, the interest and principal together became Rs.18522. The amount, in rupees, that the person had invested is
Correct Answer: 16000
Given,
Rate of interest = 10%
Since it is compounded half-yearly, R=5%
n=3
We know, A = $$P\left(1+\frac{R}{100}\right)^{^n}$$
18522 = $$P\left(1+0.05\right)^3$$
=> P = 16000
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation