Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
DIRECTION for the question: Solve the following question and mark the best possible option.
A man sells an article at a gain of 15%. If he had bought it at 10% less and sold it for Rs 4 less, he would have gained 25%. Find the cost price of the article
Let us assume the Cost Price = 100x.
As he gained 15%, the SP = 115x.
The new CP is 10% lesser than the original = 90x and the new SP = 115x - 4.
As he gained 25% with this SP over new CP, we can say that:
1.25*90x = 115x - 4
112.5x = 115x - 4
2.5x = 4
x = 1.6.
The Cost price = 100x = 160 Rs.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation