Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Three pipes A, B and C are connected to a tank. Out of the tree, A and B are tile inlet pipes and C is the outlet pipe If opened separately, A fills the tank in 10 hours and B fills the tank in 30 hours. If all three are opened simultaneously, it takes 30 minutes extra than if only A and B are opened. How much time does it take to empty the tank if only C is opened?
We will assume the capacity of the tank to be 30 litres i.e. LCM of 10 and 30.
Efficiencies of Pipe A and B are 3 and 1 litres per hour respectively.
Together they can fill the tank in $$\frac{30}{3+1}=7.5\ hrs$$.
But, when they all work together, they can fill the tank in 30 mins + 7.5 hrs = 8 hrs.
Let us assume the efficiency of C to be X litres per hour.
So, when they all work together, 8*(3 + 1 - X) = 30
X = 1/4 litres/ hour.
So, time taken by C alone = $$\frac{30}{\frac{1}{4}}=120\ hrs$$.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation