Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A man sells three motors for ₹5,400, ₹3,300 and ₹4,350 respectively. He makes 20% profit on the first and 10% profit on the second but on the whole, he loses 75/8%. What did the third motor car cost him ?
Let us assume the cost prices of 1st, 2nd and 3rd motors to be A, B and C respectively.
According to the question, A*1.2 = 5400 ==> A = 4500.
Similarly, B*1.1 = 3300 ==> B = 3000.
Total Selling Prices = 5400 + 3300 + 4350 = 13050 and he suffered a loss of 75/8 i.e. 9.375% on it.
So, Total CP * (1 - 9.375%) = 13050 ==> Total Cost Price = 14400.
Also, A + B + C = 14400 ==> C = 14400 - 4500 - 3000 ==> C = 6900.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation