Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Anarticle is sold for a profit of 20%. Had it been sold fora profit of 25% it would have fetched ₹.50 more. The cost price of the article (in ₹ ) is
let the cost price of the article is x Rs
then 120% of x = 1.2x
and 125% of x = 1.25 x
then in given in question 1.25x - 1.20x = 50
0.05x = 50
x = $$\frac{50}{5}$$ $$\times$$ 100
x = 1000 Rs Answer
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation