Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
40 liters of milk contains 10% of water. How many liters of water are to be added to increase the water content to 20%?
Given: Amount of mixture = 40L
Water content in the mixture = 10% of 40 = 40 x $$\frac{10}{100}$$ = 4L
So, milk content in the mixture will be = 40 - 4 = 36L
Let the amount of water need to be added to make the water content to 20% be xL.
Then, $$\frac{4+x}{40+x}$$ x 100 = 20
x = 5L
Hence, option C is correct.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation