Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A pest control person uses a particular machine for his job, it moves along the circumference of a circular hall of radius 49 metres in 148 minutes to finish the pest control. How many minutes more will it take him to move along the perimeter of a hexagon of side 54 metres?
Distance covered by the pest control person = Circumference of the circular hall = $$2*\frac{22}{7}*49$$ = 308 m
So machine's speed = $$\frac{308}{148}$$ m/min = 2.08 m/min
The distance that is to be covered = Perimeter of hexagon = 6 * 54 = 324 m
Time consumed = $$\frac{Distance}{Speed}$$
= $$\frac{324}{2.08}$$
=155.7 min
So additional time taken by the machine is = 155.7-148 = 7.7 $$\approx$$ 7.69 minutes.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation