Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The diameter of a cycle wheel is 70 cm. A cyclist takes 30 hours to reach a destination at the speed of 22 km/hr. How many revolutions will the wheel make during this journey?
Distance covered at 22 km/hr in 30 hours = $$22\times30=660$$ km = $$66\times10^6$$ cm
Radius of cycle = 35 cm
In one revolution, distance covered by the wheel = Circumference of cycle = $$2\pi r$$
= $$2\times\frac{22}{7}\times35=220$$ cm
$$\therefore$$ Number of revolutions in the total journey = $$\frac{66\times10^6}{220}=3\times10^5$$
= 3 lakh revolutions
=> Ans - (B)
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation