Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A manufacturer has 200 litres of acid solution which has 15% acid content. How many litres of acid solution with 30% acid content may be added so that acid content in the resulting mixture will be more than 20% but less than 25%?
Let the volume of the solution with 30 % acid content lie between $$v_1$$ and $$v_2$$, where we get a 20% acid solution for $$v_1$$
For $$v_2$$, we get a 25 % acid solution as the resultant mixture.
=> $$15 \% (200) + 30 \% (v_1) = 20 \% (200 + v_1)$$
=> $$30 + 0.3 v_1 = 40 + 0.2 v_1$$
=> $$0.1 v_1 = 10$$ => $$v_1 = 10 \times 10 = 100$$ litres
Similarly, $$15 \% (200) + 30 \% (v_2) = 25 \% (200 + v_2)$$
=> $$30 + 0.3 v_2 = 50 + 0.25 v_2$$
=> $$0.05 v_2 = 20$$ => $$v_2 = 20 \times 20 = 400$$ litres
$$\therefore$$ For the acid content in the resultant mixture to lie between 20 % and 25 %, the volume of the 30 % concentration acid solution must lie between 100 litres and 400 litres.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation