Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A Bank lends Rs, 30,00,000/- to a person P at 12.5% simple interest and Rs. 10,00,000/- to another person Q at 10.5% simple interest, for t years. If the Bank received an interest of Rs. 16,80,000/- at the end of the period t, then t =
Interest received from first person = 3000*125*t = 3,75,000*t rupees
Interest received from second person = 1000*105*t = 1,05,000*t rupees
3,75,000t*t + 1,05,000*t = 16,80,000
4,80,000*t = 16,80,000
t = 3.5
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation