Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Suppose that a maximum of 25 g of salt dissolves in 100 g of water. Any more salt, if added, remains undissolved and a sediment falls at the bottom. Now, water is evaporated from 1 kg of a 4% solution at the rate of 28 g per hour. After how long will it start sedimenting, approximately?
25 gm salt in 100 gm water
1 gm = 100/25
40 gm = 100/25 * 40 = 160 gm
Water is evaporated at 28 gms per hour
From option C, we get
after 30 hrs
water loss = 30*28
= 840
Present value of water = 1000 - 840 = 160 gms
After 30 hrs, water will start to reduce and salt will begin to sediment.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation