Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The wheels of bicycles A and B have radii 30 cm and 40 cm, respectively. While traveling a certain distance, each wheel of A required 5000 more revolutions than each wheel of B. If bicycle B traveled this distance in 45 minutes, then its speed, in km per hour, was
Distance covered by A in 1 revolution = 2$$\pi\ $$*30 = 60$$\pi\ $$
Distance covered by B in 1 revolution = 2$$\pi\ $$*40 = 80$$\pi\ $$
Now, (5000+n)60$$\pi\ $$ = 80$$\pi\ $$n
=> 15000= 4n-3n =>n=15000
Then distance travelled by B = 15000*80$$\pi\ $$ cm = 12$$\pi\ $$ km
Hence, the speed = $$\ \frac{\ 12\pi\times\ 60\ }{45}$$ = 16$$\pi\ $$
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation