Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A water tank has M inlet pipes and N outlet pipes. An inlet pipe can fill the tank in 8 hours while an outlet pipe can empty the full tank in 12 hours. If all pipes are left open simultaneously, it takes 6 hours to fill the empty tank. What is the relationship between M and N?
M inlet pipe can fill $$(\frac{M}{8})^{th}$$ part of the tank in 1 hour.
Similarly, N outlet pipes can empty $$(\frac{N}{12})^{th}$$ part of the tank in 1 hour.
=> $$\frac{M}{8} - \frac{N}{12} = \frac{1}{6}$$
=> $$6 M - 4 N = 8$$
=> $$M = \frac{4 + 2 N}{3}$$
If, N = 1, => M = 2 => $$M : N = 2 : 1$$
If, N = 4, => M = 4 => $$M : N = 1 : 1$$
Thus, Ans - (E)
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation