Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A train 108 m long moving at a speed of 50 km/hr crosses a train 112 m long coming from the opposite direction in 6 seconds. The speed of the second train is
Sum of lengths of both trains = $$108+112=220$$ m
Speed of first train = 50 km/hr and let speed of second train = $$x$$ km/hr
=> Relative speeds of both trains (in m/s) = $$(50+x)\times\frac{5}{18}$$
Using, Speed = $$\frac{5}{18}(50+x)=\frac{220}{6}$$
=> $$50+x=\frac{220}{6}\times\frac{18}{5}$$
=> $$50+x=132$$
=> $$x=132-50=82$$
$$\therefore$$ Speed of second train = 82 km/hr
=> Ans - (D)
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation