Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A Circus tent is cylindrical to a height of 3 m and conical above it. If the diameter of the base is 140 m and the slant height of the conical portion is 80 m, the length of canvas 2 m wide required to make the tent is
Surface area of the tent = 2$$\pi$$rh + $$\pi$$rl
= $$\pi$$r(2h + l)
= $$\frac{22}{7} \times 70(2 \times 3 + 80)$$
= $$18920$$
Width of the canvas = 2m
$$\therefore$$ Length of the Canvas required to make the tent = $$\frac{18920}{2} = 9460$$ m
Hence, option C is the correct answer.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation