Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
There are 100 MBA aspirants in a classroom and 99% of them are engineers. How many engineers must leave the classroom in order to reduce the percentage of engineers in the classroom to 98% ?
99% of 100 students are engineers means that there are 99 engineers.
Let 'k' be the no. of engineers who leave.
no. of engineers now = 99-k
total no. of students now = 100-k
So, (99-k)/(100-k) = 0.98
=> 99-k = 0.98(100-k)
=> 0.02*k = 1
=> k = 50
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation