Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A mixture comprises water and liquids A and B. The volume of water is 1/3rd of the total mixture and the volume of liquids A and B are in the ratio 5:3. To remove the water, the mixture is passed through a porous medium which completely absorbs the water and partially absorbs liquid A. Altogether this porous medium absorbs 200 ml of the initial mixture. If the ratio of volume of liquids A and B in the residual concentrated mixture becomes 7:9 then find the volume of water absorbed by the porous medium.
Liquids A and B are in the ratio 5:3. The volume of water is one-third the total mixture.
Let us assume the volume of the total mixture to be 24x.
Volume of liquid A = 10x
Volume of liquid B = 6x
Volume of water = 8x
The mixture is passed through some medium that absorbs water completely and some quantity of liquid A.
Water absorbed = 8x
Let the amount of liquid A absorbed be y.
8x+y = 200
=> y = 200-8x -----(1)
It has been given that (10x-y)/6x = 7/9
Substituting (1), we get,
(10x-200+8x)/6x = 7/9
(18x-200)/6x = 7/9
162x-1800=42x
120x = 1800
=> x = 1800/120
Amount of water absorbed = 8*1800/120 = 120 ml.
Therefore, option E is the right answer.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation