Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The cost of running a movie theatre is Rs. 10,000 per day, plus additional Rs. 5000 per show. The theatre has 200 seats. A new movie released on Friday. There were three shows, where the ticket price was Rs. 250 each for the first two shows and Rs. 200 for the late-night show.
For all shows together, total occupancy was 80%. What was the maximum amount of profit possible?
The cost of running all three shows a day is 10,000+3*5,000=25,000.
The has to be 80% occupancy of total seats. In total there are 200*3 shows=600 seats.
Out of that 80% is $$\frac{80}{100}\cdot600=480$$
Since we need to maximize the profit. We shall take the vacant 120 seat in show 3 which cost less.
The income from first show 200 * 250= 50,000
The income from second show 200 * 250= 50,000
The income form third show 80*200= 16,000
The total income is 1,16,000-25,000=91,000
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation