Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
An umbrella is made by stitching 10 triangular pieces of cloth of two different colours each piece measuring 30cm, 60cm, 60cm. How much cloth of each colour is required for Umbrella?
s = $$\ \frac{\ a+b+c}{2}$$ = $$\ \frac{\ 30+60+60}{2}$$ cm =75 cm
Using Heron's formula
Area=√[s(s-a)(s-b)(s-c)]
=√[75(75-60)(75-60)(75-30)]
=$$225\sqrt{\ 15}$$ cm
There are total 10 pieces
First colour=5*($$225\sqrt{\ 15}$$) = $$1125\sqrt{15}$$ cm
Second colour=5*($$225\sqrt{\ 15}$$) = $$1125\sqrt{15}$$ cm
B is the correct answer.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation