Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
In a consumer preferences survey, 20% respondents opted for product A whereas 60% opted for product B. The remaining individuals were undecided. If the difference between those who opted for product B and those who were undecided is 720, how many individuals had been interviewed for the survey?
Let the total number of individuals who had been interviewed for the survey = 'x'
Number of respondents who had opted for product A = 20% of x
Number of respondents who had opted for product B = 60% of x
Number of respondents who had opted for none of the products = 20% of x ( remaining part out of 100%)
Difference between those who opted for product B and those who were undecided is 720.
$$\Rightarrow$$ (60% - 20%)x = 720
$$\Rightarrow$$ 40% of x = 720 (or) x = 720 ($$\frac{100}{40}$$) (or) x = 1800
Hence, option B is the correct answer.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation