Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A man received Rs. 12000 as Puja Bonus. He invested a part of it at 5% per annum and the remaining at 6% per annum, simple interest being allowed in each case. The total interest earned by him in 4 years is Rs. 2580. The sum invested at 5% per annum is
Let sum invested at 5% be Rs. $$100x$$ and sum invested at 6% be Rs. $$(12000-100x)$$ and time period = 4 years
Simple interest = $$\frac{P\times R\times T}{100}$$
According to ques,
=> $$(\frac{100x\times5\times4}{100})+(\frac{(12000-100x)\times6\times4}{100})=2580$$
=> $$20x+24(120-x)=2580$$
=> $$20x-24x+2880=2580$$
=> $$4x=300$$
=> $$x=\frac{300}{4}=75$$
$$\therefore$$ Sum invested at 5% per annum = $$100\times75=Rs.$$ $$7500$$
=> Ans - (C)
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation