Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Find the length of a chord which is at a distance of 8 cm from the centre of a circle having a radius of 17 cm.
The perpendicular distance of the chord from center O is OA i.e. 8cm and radius is OB i.e. 17cm.
AB i.e. half of the length of the chord = $$\sqrt{\ OB^2-OA^2}$$
==> $$\sqrt{\ 17^2-8^2}=15$$ cm.
Length of the chord = 2*15 = 30 cm.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation