Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
It takes 15 seconds for a train travelling at 60 km/hour to cross entirely another train half its length and travelling in opposite direction at 48 km/hour. It also passes a bridge in 51 seconds. The length of the bridge is
Speed of train 1 = 60 km/hr = 50/3 m/s
Speed of train 2 = 48 km/hr = 40/3 m/s
Thus, their relative speed = 90/3 = 30 m/s
Let, Length of train 1 = l
Thus, the length of train 2 will be 0.5 l
Time taken by them to cross each other = 15 s
Thus, $$ 15*30 = 1.5l$$
Thus, $$ l = 300 $$
Train 1 takes 51s to cross a bridge
Let the length of the bridge be b
Thus, $$\frac{50*51}{3} = 300+b $$
Hence, $$ 850 = 300+b $$
Hence, $$b = 550$$ m
Thus, option A is the correct answer.
Click on the Email βοΈ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation