Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
It takes 6 hours for pump A, used alone, to fill a tank of water. Pump B alone takes 8 hours to fill the same tank. A, B and another pump C all together fill the tank in 2 hours. How long would pump C take, used alone, to fill the tank?
Assuming tank volume to be 48 litres,
Flow rate through pump A = 48/6 = 8 litres/hr
Flow rate through pump B = 48/8 = 6 litres/hr
Flow rate through pumps A, B, C together = 48/2 = 24 litres/hr
So, flow rate of pump C alone = 24 - (8+6) = 10 litres/hr
$$\therefore\ $$ Time taken by C alone to fill the tank = 48/10 = 4.8 hrs
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation