Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The speed of a boat in still water is 5 km/hr. If it takes thrice as much time in going 20 km upstream as in going the same distance downstream, find the speed of the stream.
Given, speed of a boat in still water (V) = 5 km/hr
Let speed of the stream be V' km/hr.
time taken to go 20km downstream (t) = distance travelled$$\div$$relative speed of the boat
= $$\frac{20}{V + V'}$$
=$$\frac{20}{5 + V'}$$ hours
time taken to go 20 km upstream (t') = distance travelled$$\div$$relative speed of the boat
= $$\frac{20}{V - V'}$$
= $$\frac{20}{5 - V'}$$ hours
Given that t' = 3*t
$$\Rightarrow \frac{20}{5 - V'} = 3\times \frac{20}{5 + V'}$$
$$\Rightarrow 4V' = 10$$
$$\Rightarrow V' = 2.5$$ km/hr.
So the speed of the stream is 2.5 km/hr.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation