Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Same item is sold for Rs. 600 and Rs. 175, respectively. The profit earned on the first sale is 20 times the loss incurred on the second sale. To make a profit of 30% in the second transaction, at what price the second sale should happen:
Let the CP be x
Now as per question, $$600-x=20\left(x-175\right)$$
21x = 4100
x= 195.24
Therefore, to make a profit of 30% selling price of second article should be = $$1.3\times\ 195.24\ =\ 253.81$$
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation