Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Three pipes A, B and C are connected to a tank. These pipes can fill the tank separately in 5 hours, 10 hours and 15 hours respectively. When all the three pipes were opened simultaneously, it was observed that pipes A and B were supplying water at 3/4th of their normal rates for the first hour after which they supplied water at the normal rate. Pipe C supplied water at 2/3rd of its normal rate for first 2 hours, after which it supplied at its normal rate. In how much time, tank would be filled.
Let the capacity of the tank be 60 litres.
Capacity of the first pipe = 12 l/hr
Capacity of the second pipe = 6 l/hr
Capacity of the third pipe = 4 l/hr
In 2 hrs, first pipe fills (9 + 12) l = 21 l
In 2 hrs, second pipe fills (4.5 + 6) = 10.5 l
In 2 hrs, third pipe fills (16/3) l
In 2 hrs, tank filled = (21 + 10.5 + 5.33) l = 36.83 l
Tank left to be filled = (60 - 36.83) l = 23.17 l
Time required = (23.17/22) hr = 1.05 hrs
Total time = 3.05 hrs
Hence, option C is the correct answer.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation