Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A seller offers his customer a discount of 30%. If the price is 50% above cost price, how much profit does the seller make?
Let us assume the Cost Price to be 100.
Price will be 1.5*100 = 150.
Selling price after giving a discount of 30% will be: 0.7*150 = 105.
Profit made by the seller = 105 - 100 = 5 i.e. 5%.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation