Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A train travels at an average speed of 70 kmph and covers a distance of 140 km. The train travels the first 80 km at a speed of 60 kmph. Then the speed (in kmph) during the next 60 km is
Time for which train was travelling = 140/70 = 2 hours
Time for which the train needed to cover 80 km = 80/60 = 4/3 hours
Hence, remaining time = 2 - (4/3) = 2/3 hour
Speed for the remaining 60 km = 60/(2/3) = 90 kmph
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation