Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
If a train crosses a pole in 30 seconds and a platform of length 100 min 50 seconds, then the length of the train, in meters, is
As per the given condition,
Let the length of the train =x
Let the speed of the train =v m
Hence, $$t=\dfrac{x}{v}$$
$$\Rightarrow \dfrac{x}{v}=30--------(i)$$
Train crosses the platform in$$50=\dfrac{x+100}{v}--------------(ii)$$
From equation (i) and (ii)
$$\Rightarrow \dfrac{30v+100}{v}=50$$
$$\Rightarrow 50v-30v=100$$
$$\Rightarrow 20v=100$$
$$\Rightarrow v=5m/sec$$
So, length of the train $$x=30\times v=30\times 5=150m$$
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation