Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Two pipes A and B can fill a tank in 10 hours and 15 hours respectively. If they are opened altemately for one hour each and if A is opened first, the time (in hours) required to fill the tank is
Let the total capacity of the tank be 30 liters
Hence, the capacity of the first pipe is 3 liters/hour and the capacity of the second pipe is 2 liters per hour.
Now, both the pipes are opened alternately for an hour each. Thus, in one round (or cycle) of 2 hours, net volume of tank filled = 3+2 = 5 liters
Hence, the tank will be completely filled in 30/5 = 6 rounds i.e. 12 hours
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation