Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A manufacturer produces two types of products - A and B, which are subjected to two types of operations, viz. grinding and polishing. Each unit of product A takes 2 hours of grinding and 3 hours of polishing whereas product B takes 3 hours of grinding and 2 hours of polishing. The manufacturer has 10 grinders and 15 polishers. Each grinder operates for 12 hours/day and each polisher 10 hours/day. The profit margin per unit of A and B are Rs. 5/ - and Rs. 7/ - respectively. If the manufacturer utilises all his resources for producing these two types of items, what is the maximum profit that the manufacturer can earn in a day?
Let the number of units of A and B produced be $$x$$ and $$y$$ respectively.
For product A, time taken for grinding = $$2x$$ and polishing = $$3x$$
For product B, time taken for grinding = $$3y$$ and polishing = $$2y$$
Total number of hours of grinding done per day = $$10 \times 12 = 120$$ hrs
Total number of hours of polishing done per day = $$15 \times 10 = 150$$ hrs
=> $$2x + 3y = 120$$ ---------Eqn(I)
and $$3x+ 2y = 150$$ ----------Eqn(II)
Applying the operation : 3* Eqn(I) - 2* Eqn(II), we get :
=> $$(6x - 6x) + (9y - 4y) = 360 - 300$$
=> $$y = \frac{60}{5} = 12$$
=> $$x = 42$$
$$\therefore$$ Profit made by the manufacturer = $$(42 \times 5) + (12 \times 7)$$
= $$210 + 84 = Rs. 294$$
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation