Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A train takes 53 seconds to cross a bridge of length 288 m. if the same train takes 17 seconds to cross a sign board, find the length of the train
Let length of train = $$l$$ m and speed = $$s$$ m/s
Speed of train which takes 53 seconds to cross a bridge of length 288 m = $$s=\frac{288+l}{53}$$ -----------(i)
Also, $$s=\frac{l}{17}$$ --------------(ii)
Substituting value of $$s$$ from equation (ii) in (i), we get :
=> $$\frac{l}{17}=\frac{288+l}{53}$$
=> $$53l=(288\times17)+17l$$
=> $$53l-17l=36l=288\times17$$
=> $$l=\frac{288\times17}{36}=136$$
$$\therefore$$ Length of train = 136 m
=> Ans - (D)
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation