Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Two pipes A and B can fill an empty tank independently in 3 hours and 4 hours, respectively. If the pipes A and B are opened in alternate hours starting with B, then the total time taken, in hours, to fill the tank is
A and B can fill the tank in 3 hours and 4 hours respectively.
Let the capacity of the tank be 12 units (LCM of 3 and 4)
Efficiency of A = $$\dfrac{12}{3} = 4$$ units/hour.
Efficiency of B = $$\dfrac{12}{4} = 3$$ units/hour.
If A and B are open every alternate hour starting with B, then in 2 hours, 7 units of the tank is filled.
Remaining capacity = 12-7 = 5 units.
3 units will be filled by B in 1 hour.
Remaining 2 units will be filled by A in $$\dfrac{1}{2}$$ hour.
Therefore, Total tank is filled in $$2+1+\dfrac{1}{2} = 3\dfrac{1}{2}$$ hours.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation