Question 8

A glass cube of refractive index $$1.5$$ and edge $$1\ \text{cm}$$ has a tiny black spot at its center. A circular dark sheet is to be kept symmetrically on the top surface so that the central spot is not visible from the top. Minimum radius of the circular sheet should be. Given $$\frac{1}{\sqrt2}=0.707$$, $$\frac{1}{\sqrt3}=0.577$$, $$\frac{1}{\sqrt5}=0.447$$

Join CAT 2026 course by 5-Time CAT 100%iler

Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.

Ask AI