Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A car driver, driving in a fog, passes a pedestrian who was walking at the rate of 2 km/h in the same direction. The pedestrian could see the cat for 6 minutes and it was visible to him up to a distance of 0.6 km. What was the speed of the car?
Let speed of car = 'x' km/h
Effective speed when car and pedestrian travelling in the same direction = (x - 2)
Since the pedestrian could see the car up to a distance of 0.6 km. So, total distance distance = 0.6 km
Now,
$$(x - 2) * \frac{6}{60} = 0.6$$
(x - 2) = 6
x = 8 km/h
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation