Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A man is watching from the top of a tower a boat speeding away from the tower. The boat makes an angle of depression of $$45^\circ$$ with the man's eye when at a distance of 60 meters from the tower. After 5 seconds, the angle of depression become $$30^\circ$$. What is the approximate speed of the boat, assuming that it is running in still water?

Let AB be the tower and BC = 60 m.Β It takes 5 seconds for the boat to go from C to point D.
In right $$\triangle$$ ABC,
=> $$tan(45^\circ)=\frac{AB}{BC}$$
=> $$1=\frac{AB}{60}$$
=> $$AB=60$$ m ----------------(i)
Similarly, in right $$\triangle$$ ABD,
=> $$tan(30^\circ)=\frac{AB}{BD}$$
=> $$\frac{1}{\sqrt3}=\frac{60}{BD}$$
=> $$BD=60\sqrt3$$ m ----------------(ii)
Thus, CD = $$60\sqrt3-60=60(\sqrt3-1)$$ m
Using speed = distance/time, =>Β Speed of boat = $$\frac{60(\sqrt3-1)}{5}$$
= $$12(\sqrt3-1)=12\times0.732=8.784$$ m/s
$$\therefore$$ Speed of boat (in km/hr) = $$8.784\times3.6\approx32$$ km/hr
=> Ans - (A)
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation