Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Study the following information and answer the question:
In a college, there are 2400 students who are enrolled in any one of the five branches of engineering A, B, C, D and E. The ratio of the number of boys to that of girls is 7:5. 15% of the boys and 22% of the girls are enrolled in A. $$\frac{2}{7}$$ of the number of boys are enrolled in B. A total of 500 boys are enrolled in D and E and the ratio of the number of boys in D and that in E is 2 : 3. The remaining boys are enrolled in C.
26% of the total number of girls are enrolled in D and 120 girls enrolled in B. The number of girls enrolled in C is 100 more than the number of girls in E.
The total number of boys and girls enrolled in D is what percent of the total number of girls enrolled in A, C and E? (Correct to one decimal point)
We know that the ratio of the total number of Boys to Girls ratio is 7:5;
we also know that the total number of students is 2400.
Taking Boys and Girls to be 7x and 5x respectively, we get 12x = 2400, giving us x = 200
And hence, the total number of boys to be 1400 and the total number of girls to be 1000.
Next we're given that 15% of the boys are in section A, $$\frac{15}{100}\times\ 1400=210$$
And 22% of the girls are in section B, $$\frac{22}{100}\times\ 1000=220$$
Next, $$\frac{2}{7}$$ of the boys are in section B, $$\frac{2}{7}\times\ 1400\ =\ 400$$
We are also given that 500 boys are split between D and E in the ratio of 2:3, which would mean that D has 200 boys and E has 300 boys.
And the remaining boys are in Section C; the number of boys remaining are 290.
Next, we are given that 26% of the girls are in section D, that would mean that section d has 260 girls.
We are also given that section B has 120 girls.
The remaining girls must be split between section C and E, of which we know that C has 100 girls more than section E.
Taking the number of girls in section E to be x, we can calulculate these values as we know that 400 girls are yet to be place in any section,
giving us the equation $$2x+100=400$$
or simply $$x=150$$
which means that section E has 150 girls and Section C has 250 girls.
Our final data looks like this:
Section Boys Girls
A 210 220
B 400 120
C 290 250
D 200 260
E 300 150
Total number of boys and girls in section D is $$200+260=460$$
Total number of girls in A, C and E is $$220+250+150=620$$
The required percentage would be $$\frac{460}{620}\times\ 100=74.19$$%
Correcting this to one decimal place would give us 74.2%
Therefore, option A is the correct answer.
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation