Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Rita and Sneha can row a boat at 5 km/h and 6 km/h in still water, respectively. In a river flowing with a constant velocity, Sneha takes 48 minutes more to row 14 km upstream than to row the same distance downstream. If Rita starts from a certain location in the river, and returns downstream to the same location, taking a total of 100 minutes, then the total distance, in km, Rita will cover is
Correct Answer: 8
Let the river speed be v km/h. For Sneha still-water speed = 6 km/h:
Upstream speed = (6-v), downstream speed = (6+v).
Given $$\dfrac{14}{(6-v)}-\dfrac{14}{(6+v)}=48$$minutes =0.8 hours.
So, $$\dfrac{14(6+v-6+v)}{36-v^2}=0.8 \Rightarrow \dfrac{28v}{36-v^2}=0.8$$
$$28v=0.8(36-v^2)=28.8-0.8v^2 \Rightarrow 0.8v^2+28v-28.8=0$$
Multiply by 5: $$4v^2+140v-144=0$$
$$v^2+35v-36=0$$
We get v = 1
Thus, the river speed is 1 km/h. For Rita, the still water speed is 5 km/h:
Upstream speed = 5-1=4 km/h, Downstream Speed = (5+1=6) km/h.
If she rows d km upstream and returns d km downstream, the total time
$$ \dfrac{d}{4}+\dfrac{d}{6}=d\Big(\dfrac{1}{4}+\dfrac{1}{6}\Big)=d\cdot\dfrac{5}{12}\ \text{hours}$$
This equals 100 minutes $$=100/60=\dfrac{5}{3}$$ hours.
So, $$d\cdot\dfrac{5}{12}=\dfrac{5}{3}\ \Rightarrow\ d=4\ \text{km}$$
Total distance covered 2d=8 km.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation