Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A milk man diluted milk to an extent of 25% of the original volume of pure milk with water and priced it same as the cost price of milk. Part of the water evaporated and the volume was reduced to $$\frac{23}{25}th$$ of the diluted volume. The profit percent to the milk man is
Let original quantity of pure milk = 100x
Let cost price of '100x' litres of pure milk = 100
Amount of water added = 25% of 100x = 25x
Total quantity of mixture = 100x + 25x = 125x
Total quantity of mixture after evaporation = $$125x * \frac{23}{25} = 115x$$
Selling price of '115x' litres of mixture = Cost price of '115x' litres of pure milk = 115x
Profit amount = 115x - 100x = 15x
Profit % = $$\frac{15x}{100x} * 100$$ = 15%
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation