Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Walking at $$\frac{3}{4}$$ of his usual pace, a man reaches his office 20 minutes late. Find his usual time.
Let usual speed = $$4$$ m/min and usual time taken be $$t$$ min
=> New speed = $$\frac{3}{4}\times4=3$$ m/min and new time = $$(t+20)$$ min
Speed is inversely proportional to time
=> $$\frac{4}{3}=\frac{t+20}{t}$$
=> $$4t=3t+60$$
=> $$t=60$$
$$\therefore$$ Usual time = 60 min = 1 hour
=> Ans - (B)
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation