Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Monika buys a Samsung’s 360 litre refrigerator from M/s Coldrush Agencies for ₹ 42,000. She makes a down payment of ₹ 12,000 and the remaining amount in 4 equal half yearly instalments. If M/s Coldrush Agencies charge an interest of 10% per annum, approximately what amount Monika has to pay every six month ?
Cost of refrigerator= 42,000
Amount paid as downpayment by Monika = 12,000
So the amount on which Monika has to pay the interest = 30,000.
Interest charged per annum = 10%
Since she is repaying the amount half-yearly, the interest = 5%
30000*$$\ \frac{\ 105}{100}$$ = $$\ \frac{\ x}{1.05^3}+\ \frac{\ x}{1.05^2}+\ \frac{\ x}{1.05}+x$$
31500 = 3.723x
x=8460
C is the correct answer.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation