Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The jogging track in a sports complex is 726 metres in circumference. Pradeep and his wife start from the same point and walk in opposite directions at 4.5 km/h and 3.75 km/h, respectively. They will meet for the first time in
Since Pradeep and his wife are going in the opposite direction, their relative velocity will be added.
Their relative velocity = 4.5+3.75 = 8.25 km/hr = 137.5 m/min
Time taken to cover 726 meters = $$\ \frac{\ 726}{137.5}\ =\ 5.28$$ minutes
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation