Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Sonali can solve 70% of the problems in a competitive exam and Nirali can solve only 60% in the same exam. What is the probability that at least one of them will solve a problem, provided selection of questions is done randomly from the same exam ?
P(atleast 1 solved) = 1 - P(no one solved)
= 1-(1-0.7)x(1-0.6)
= 1 - (0.3)x(0.4)
= 1 - 0.12
= 0.88
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation